جدیدترین مطالب امروز

رفع سیاهی گودی زیر چشم

مجموعه: بهداشت بانوان و آقایان, سلامت, مراقبت های پوستی, نکات آرایشی تعداد بازدید: 42
رفع سیاهی گودی زیر چشم

رفع سیاهی و گودی زیر چشم

 

رفع گودی زیر چشم

 

گودی،تیرگی و سیاهی زیر چشم و دور آن ممکن است در اثر عوامل مختلفی از جمله استرس، خستگی، وراثت، افزایش سن و غیره ایجاد شود. تیرگی وسیاهی زیر چشم اغلب در افراد مسن تر ایجاد می شود، چون با افزایش سن پوست اطراف چشم ها، حالت کشسانی خود را از دست می دهد.

به دلیل این که پوست اطراف چشم ها بیش از پوست سایر نواحی بدن تحت تاثیر قرار می گیرد، سیاهی و گودی چشم، یکی از اولین مشکلاتی است که افراد با آن مواجه می شوند. برای درمان و رفع سیاهی دور چشم، روش های مختلفی وجود دارد و اغلب این روش ها ساده و غیر تهاجمی هستند.

علت ها و دلایل

گودی و سیاهی دور چشم افراد  زیادی را تحت تاثیر قرار می دهد و بسیار آزاردهنده است. سیاهی دور چشم وگودی زیر چشم به فرد ظاهری خسته، کسل و پیر می دهند، در حالی که در واقع احساس شادابی و نشاط دارید. با وجود این که درمان سیاهی و گودی زیر چشم کار آسانی نیست.

اما روش های بدون نیاز به عمل جراحی برای رفع گودی زیر چشم و بازگرداندن ظاهری جوان و شاداب اثبات شده است.

برای تعیین موثرترین روش درمان گودی زیر چشم ، یا انتخاب ترکیبی از چند روش درمانی، مهم است که علت گودی زیر چشم را بشناسید. این مشکل ممکن است به دلایل زیر ایجاد شده باشد:

هایپر پیگمنتاسیون (وجود رنگدانه های زیاد در پوست)

میزان رنگدانه های پوست منشا ژنتیکی دارد و باعث می شود برخی اقوام و نژادهای خاص به دلیل افزایش تولید رنگدانه، صرفنظر از عوامل خارجی، نسبت به سایر افراد بیشتر مستعد تیرگی زیر چشم شوند. ( افراد دارای پوست های تیره، آسیایی و مدیترانه ای مثال هایی از وجود میزان مختلف رنگدانه ها در پوست این افراد است).

تولید رنگدانه

عواملی مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید و تغییرات هورمونی (برای مثال ملاسما ناشی از بارداری یا جلوگیری از بارداری) می تواند موجب تیرگی اطراف چشم ها شود. همچنین آسیب ها (هایپرپیگمنتیشن در اثر التهاب) برای مثال به دلیل اگزمای آتوپیک، یا مواد آرایشی معطر می توانند بر تیرگی اطراف چشم ها تاثیر بگذارند.

کاهش حجم ناشی از افزایش سن

کاهش حجم یا کاهش چربی در گونه ها و کاهش حجم زیر چشم باعث ایجاد حالتی در صورت می شود که به آن ناودان اشکی می گویند. ناودان اشکی افتادگی زیر چشم است که باعث ایجاد سیاهی دور چشم می شود. اگر چه ناودان اشکی در بیشتر افراد به دلیل پیری بوجود می آید، اما بعضی از افراد  در جوانی نیز این مشکل را دارند.

نازک شدن پوست زیر چشم

پلک ها نازک ترین پوست بدن را تشکیل می دهند و با افزایش سن، نازک تر نیز می شوند. این پلک ها پوشش نازکی در برابر نور و برای حفاظت از ساختارهای زمینه ای چشم مثل رگ ها و عضلات ایجاد می کنند.

شل شدن پوست

با افزایش سن توانایی ایجاد کلاژن و الاستین تازه در بدن کاهش پیدا می کند.

برجستگی چربی زیر چشم

با افزایش سن، فرآیند جذب استخوان افزایش پیدا می کند و کاسه چشم بزرگتر می شود و در نتیجه چربی ای که کره ی چشم در آن قرار دارد به سمت پایین و خارج برآمده می شود. متاسفانه برخی افراد با داشتن برخی عادات نادرست در سبک زندگی شان، باعث بوجود آمدن سیاهی و گودی زیر چشمهایشان می شوند. در زیر به برخی از این عادات نادرست اشاره شده است:

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن باعث ایجاد مشکلات عروقی مثل انسداد رگ های خونی می شود، در نتیجه موجب ضعیف شدن گردش خون شده و باعث می شود رگ های خونی تیره تر و برجسته تر به نظر برسند.

بی خوابی

کمبود خواب می تواند موجب کمرنگ شدن و شفاف شدن پوست شود و در نتیجه رگ های زیرین پوست مشخص تر می شوند.

مصرف کافئین و الکل

مصرف بیش از حد کافئین و الکل باعث از دست رفتن آب بدن می شود و در نتیجه رگ های خونی متورم می شوند. این مواد همچنین موجب بی خوابی فرد می شوند.

کمبودهای غذایی

سیاهی دور چشم (همراه با سایر علایم) می تواند نشانه ی کمبود آهن برای مثال آنمی باشد. در اغلب موارد، مصرف غذاهای مناسب یا مکمل های غذایی می تواند این کمبودهای غذایی را جبران کند.

سایر دلایل:

•    آلرژی یا گرفتگی بینی موجب بزرگ شدن عروق زیر چشم می شود.
•    برخی بیماری ها (مثل تیروئید یا مشکلات کبدی)
•    برخی داروها (مثل داروهای مخصوص فشار خون بالا)
با این توضیحات متوجه شدید که عوامل زیادی در ایجاد تیرگی و سیاهی دور چشم می توانند موثر باشند.

گودی چشم 2

راه ها و روش های درمان

روزی ۲بار چای سبز کیسه را دم بیارید و پس از سرد شدن آنرا روی چشم خود به مدت ۱۰دقیقه قراردهید و بشویید.

داروها و کرم های موجود

پس از این که علت سیاهی دور چشم تشخیص داده شد، می توانیم از روش های درمانی بدون نیاز به عمل جراحی برای رفع سیاهی زیر چشم استفاده کنیم.

داروهای شیمیایی

داروهای شیمیایی خاصی وجود دارند که می توانند برای درمان سیاهی دور چشم موثر باشند؛ این داروها رنگدانه های سطحی و عمقی تمام انواع پوست ها را مورد هدف قرار دهند. جدیدترین انواع این داروهای درمان سیاهی دور چشم دارای چندین ویژگی همزمان هستند، به طوری که موجب روشن تر شدن پوست و همچنین تقویت آن می شوند و خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش می دهند.

کرم های روشن کننده

برای مقابله با ملاسما و آسیب ناشی از نور خورشید ممکن است یک سری محصولات روشن کننده با تاثیر بسیار زیاد برای از بین بردن سیاهی دور چشم به شما توصیه شود.

تزریق ژل

در موارد کاهش حجم و یا کاهش چربی ماده پرکننده اسید هیالورونیک را برای درمان گودی زیر چشم توصیه می کنیم تا سایه ی ایجاد شده در اثر افتادگی پوست را برطرف کند و بین پوست و ساختار های عمقی که موجب افزایش گودی و سیاهی زیر چشم می شوند را پر کنند.این مواد با هدف قرار دادن پوست کاهش حجم یافته، از کشیدگی عمودی پلک پایینی جلوگیری می کند. میکرونیدلینگ: چنانچه مشکل شما ناشی از شل شدن پوست باشد، یک دوره ی درمانی درمارولر می تواند به تحریک رشد کلاژن و الاستین کمک کند و در نتیجه موجب تقویت و سفت شدن پوست و رفع علت سیاهی دور چشم شود.

درمان سیاهی زیر چشم توسط لیزر

لیزر CO2

این یک روش درمانی موثر دیگر برای پوست های شل و رفع تیرگی زیر چشم است که می تواند موجب تقویت و سفت شدن پوست پلک های بالایی و پایینی شود. انرژی لیزر توسط آب موجود در لایه های عمقی پوست جذب می شود و باعث می شود کلاژن این ناحیه تغییر حالت دهد و در نتیجه موجب بهبود کشش بافت پوست شود.

به علاوه در اثر این روش، لایه های خارجی پوست برداشته می شوند که این امر به کاهش لکه های قهوه ای رنگ و خطوط ریز سطحی پوست کمک می کند.  از این نوع لیزر برای درمان بعضی از موارد پف زیر چشم استفاده می شود، موارد دیگر با جراحی ازجمله بلفاروپلاستی برطرف می گردند.

لیزر کیو سوئیچ

در این روش یک پرتو از نور شدید به ملانین هایی که موجب تولید رنگدانه ها می شوند، تابیده می شود. سپس این نور جذب می شود و به گرما تبدیل می شود، که می تواند موجب پراکندگی گروهی از سلول های ملانین شود و یا باعث تخریب سلول های حامل رنگدانه ها و  درمان علت سیاهی زیر چشم شود . در مورد ازدیاد رنگدانه های پوست، استفاده از کرم ها یا داروها نسبت به درمان لیزری، ارجحیت دارد به دلیل این که نسبت خطرات موجود در روش لیزر به مزایای آن بیشتر است و همچنین در روش لیزر به چندین جلسه ی درمان نیاز است.

پیشگیری

در بسیاری افراد می توان از ایجاد سیاهی،تیرگی و علت کبودی زیر چشم جلوگیری کرد و یا آن را به حداقل رساند. بهترین روش برای انجام این کار، استفاده ی روزانه از مرطوب کننده ها، کرم ضد آفتاب، مصرف رژیم غذایی کامل حاوی آهن و ویتامین K و خواب کافی است.در مورد اغلب جوانان، رعایت این موارد برای جلوگیری از علت سیاهی زیر چشم کافی است. با افزایش سن، پوست شما حتی با تغذیه مناسب و خواب کافی و لوسیون های مرطوب کننده، در مقابل استرس، خستگی و عناصر محیطی خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. به این دلیل افراد مسن که به سیاهی اطراف چشم دچار هستند، برای درمان موثر رفع سیاهی دور چشم به متخصص پوست و زیبایی مراجعه می کنند.   

 

منبع: گروه سلامت هفت قلم

http://7galam.com/category/health/medical-information/

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “رفع سیاهی گودی زیر چشم”کد عبور امنیتی (الزامی)

قالب تفریحی